Lista sähköautoista, joilla on pisin toimintamatka 2026
Viimeisin päivitys:
Sähköautoa valittaessa keskitytään usein akun kokoon, koska ajatellaan, että suurempi akku merkitsee suurempaa toimintasädettä, kuten perinteisten autojen suurempi polttoainesäiliö. Vaikka akun kapasiteetti on tärkeä, myös sähkömoottorin tehonkulutus vaikuttaa toimintasäteeseen. Tehokkuus onkin parantunut viime vuosina, ja valmistajat pyrkivät entistä energiatehokkaampiin sähköautoihin, mikä edellyttää pienempää ja kustannustehokkaampaa akkua.
Blogikirjoituksestamme löydät sähköautot, joilla pääset pisimmälle yhdellä latauksella.
Top 5 sähköautoa niiden WLTP-toimintamatkan mukaan* vuonna 2026
Automalli | WLTP toimintamatka | ADAC-toimintamatka* |
|---|---|---|
Lucid Air Grand Touring | 960 km | 610 km (2025 testeissä) |
Mercedes-Benz EQS 450+ | 925 km | Ei saatavilla |
Volvo EX60 P12 AWD | 810 km | Ei saatavilla |
BMW iX3 50 xDrive | 806 km | 669 km |
Mercedes-Benz CLA | 782 km | 672 km |
*Etkö tiedä, mikä on WLTP? Blogin lopusta löydät termin selityksen.
Lucid Air Grand Touring
Lucid Air Grand Touring on suunniteltu vakuuttamaan myös ne, jotka ovat epäröineet siirtymistä sähköautoon, sillä sen tarjoama 960 km WLTP-toimintamatka on omaa luokkaansa.
Vuoden 2025 ADAC:n testissä Lucid Air Grand Touringin toimintasäde jäi kuitenkin vähemmän yllättäen reilusti alemmas. Tarkalleen ottaen 610 kilometriin, mutta lukema on silti huippuluokkaa.
Todellinen insinööritaidon taidonnäyte piilee konepellin alla. Lucidin kehittämät kompaktit ja kevyet sähkömoottorit tarjoavat vaikuttavaa suorituskykyä, ja modulaarinen akkusuunnittelu maksimoi energiatehokkuuden. Akun 111 kWh kokokaan ei jätä ketään kylmäksi. Näiden innovaatioiden ansiosta Lucid Air pystyy tarjoamaan kilpailijoitaan pidemmän toimintamatkan.
Tämä sähköinen luksussedan on suunniteltu pitkille matkoille ja se on myynnissä Euroopassa Saksassa, Alankomaissa, Sveitsissä ja Norjassa. Saksan markkinoilla hinnaksi on ilmoitettu noin 136 000 euroa.
Suomessa Lucid-autoja ei ole myynnissä lainkaan, joten tämän Teslan haastajan ratissa ei – ainakaan vielä – pääse kaduillemme ajelemaan.
Lucid Air Grand Touring
Mercedes-Benz EQS 450+
Vuonna 2025 Mercedes-Benz EQS menestyi ADAC:n testeissä mainiosti ollen todellisen toimintamatkan osalta testin toiseksi paras. Sittemmin EQS on kuitenkin saanut mittavan teknisen päivityksen ja nyt WLTP-toimintamatkaa luvataan olevan peräti 925 km. Tätä ADAC ei kuitenkaan ole vielä ennättänyt testaamaan.
EQS:n pitkän toimintamatkan salaisuus on poikkeuksellinen energiatehokkuus ja erinomaiset pitkän matkan ominaisuudet. Lisäksi aerodynaaminen kori, suuri akku ja tehokas jarrutusenergian talteenotto mahdollistavat uudistuneelle mersulle jopa 925 kilometrin toimintamatkan yhdellä latauksella. Tämän tason toimintamatka pätee kuitenkin ainoastaan 450+ -malliin, mutta eivät muidenkaan EQS-mallien toimintamatka ole sieltä heikoimmasta päästä.
Kaiken lisäksi auton uusi 800 voltin sähköarkkitehtuuri mahdollistaa jopa 350 kilowatin lataustehon. Tämä tarkoittaa sitä, että Mercedes-Benzin mukaan vain 10 minuutin latauksella toimintamatkaa voi saada lisää jopa 320 kilometriä.
Ominaisuuksien mukana tulee kuitenkin myös hintaa ja pisimpään 925 kilometrin WLTP-toimintamatkaan yltävä EQS 450+ maksaa Suomessa peräti 132 400 euroa (lokakuu 2026).
Volvo EX60 P12 AWD
EX60 P12 AWD on Volvon uusi täyssähköinen katumaasturi, jonka 117 kWh:n akku tarjoaa jopa 810 kilometrin WLTP-toimintamatkan. Todellista toimintamatkaa ADAC ei ole kuitenkaan vielä ennättänyt testaamaan.
Runsaan toimintamatkan lisäksi Volvo EX60 P12 AWD:n 800 voltin sähköjärjestelmä mahdollistaa jopa 370 kilowatin lataustehon. Todellinen tekninen harppaus piilee kuitenkin Volvon uudessa SPA3-perusrakenteessa, mikä tarkoittaa sitä, että akkutekniikassa erillisistä moduuleista on siirrytty yksittäisiin kennoihin. Tämä ratkaisu säästää sekä tilaa että painoa.
Uusien ominaisuuksien ja mittavan toimintamatkan ansiosta tuore Volvo EX60 P12 AWD asettuu merkin sähkömalliston tekniseksi lippulaivaksi. Malli on ollut tilattavissa jo jonkin aikaa ja ensimmäiset autot ilmestyvät Suomen kaduille lokakuun aikana. Hintaa edistyneimmälle 810 kilometrin WLTP-toimintamatkan tarjoavalle P12-mallille kertyy Suomessa 72 200 € (lokakuu 2026).
BMW iX3 50 xDrive
BMW iX3 50 xDrive -maastoautosta löytyy neliveto ja siinä on parhaimmillaan jopa 400 kW:n latausteho. Kun tähän lisätään poikkeuksellinen 806 kilometrin WLTP-toimintamatka, on kasassa melkoinen paketti.
iX3 on siten äärimmäisen pätevä täyssähköinen maastoauto, vaikka ADAC:n testeissä todellinen toimintamatka jäikin 669 kilometriin. Tulos on silti kunnioitettava.
Kaiken kaikkiaan BMW:n iX3 on moderni sähköauto, jonka vahvuudet tulevat esille erityisesti pitkän matkan ajossa. Tämän takaavat poikkeuksellisen pitkä toimintamatka sekä huippunopea lataus. Laadulla on kuitenkin hintansa ja BMW iX3 50 xDrive kustantaa 72 390 euroa (lokakuu 2026).
Mercedes-Benz CLA
Mercedes-Benz CLA on Vuoden Auto Suomessa 2026 -palkinnon voittaja. Lisäksi se on saanut myös European Car of the Year 2026 -pystin ja valittu Tekniikan Maailma -lehden Talviauto 2026 -tittelin voittajaksi.
Ei siis ihme, että tämä tämä talvitesteissäkin loistanut täyssähköinen mersu esiintyi edukseen myös saksalaisen ADAC:n testeissä, joissa CLA:n toimintamatkaksi muodostui 672 km. Se on hurja luku, vaikkakin luonnollisesti vähemmän kuin ilmoitettu WLTP-arvo 782 km. Pitkää toimintamatkaa edesauttaa muun muassa CLA:n virtaviivainen muotoilu, jonka ilmanvastuskerroin on vain 0,21.
Ei tämä sähkömersu kuitenkaan pelkällä muotoilulla kulje, vaan auton 85 kW:n akustosta löytyy puhtia 260 kW:n eli 354 hevosvoiman verran. Ja kun kulutus on maltillinen 14,8 kWh/100 km, pystyy sähköinen CLA liikkumaan melko mittavia matkoja, ennen kuin laturi kutsuu.
Mercedes-Benz CLA:n lähtöhinta on Suomessa 49 990 euroa (lokakuu 2026), liki 800 km WLTP-toimintamatkaan yltävästä mallista joutuu kuitenkin maksamaan hiukan enemmän.
*WLTP
WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure)
on testi, joka alkaa autolla, jonka akku on täyteen ladattu, ja päättyy, kun akun varaus on 0 %. Testi suoritetaan yleensä kesällä, ja keskimääräisen ajonopeuden on oltava 46,5 km/h. Suurin sallittu nopeus tässä testissä on 120 km/h.
WLPT-lukemat ovat usein... liian optimistisia. Esimerkiksi jotkut ajoneuvot suoriutuvat erittäin hyvin täydellisissä olosuhteissa, kun sää on hyvä ja tiet sileät, mutta kuoppaiset mäet ja pakkanen sekä suuremmat nopeudet vähentävät toimintasädettä huomattavasti. Tästä huolimatta nämä testitulokset voivat olla hyviä eri ajoneuvomallien vertailussa.
** ADAC testi
ADAC testin suorittaa hyvämaineinen saksalainen autokerho, ja se koostuu neljästä osasta. Jokaisen osan tarkoituksena on kuvastaa sitä, miten ihmiset tyypillisesti käyttävät autoja päivittäin: kaupungissa, lähiöissä, maanteillä ja moottoriteillä, joilla ajoittain kiihdytetään nopeasti. Eri automallien tasapuolisen
ADAC-muutti testauskäytäntöjään vuodelle 2026, minkä takia testitulokset ovat tänä vuonna hyvin erilaiset verrattuna vuoden 2025 tuloksiin. Nykyään toimintamatkatestissä simuloidaan enemmän esimerkiksi moottoritieajoa maantie- ja kaupunkiajon sijaan, mikä heikentää ennen kaikkea aerodynamiikaltaan huonompien autojen tuloksia.
Toimintasäteeseen vaikuttavat tekijät
Nyt olet lukenut listan eri autojen toimintasäteitä, mutta kuten olemme sanoneet aiemmin, nämä luvut eivät ole tarkkoja. On monia tekijöitä, jotka voivat lisätä tai vähentää WLTP-, ADAC- tai muissa testeissä määritettyä toimintasädettä:
Ajotapa: Aggressiivinen ajotapa - esimerkiksi nopeat kiihdytykset ja äkilliset pysähdykset - kuluttaa akkua nopeammin kuin varovainen ajotapa. Useimmat sähköautot vaativat latausta muutaman päivän välein käytöstä riippuen.
Ajonopeus Kaasun painaminen moottoritiellä on hieno tunne, ymmärrämme sen. Suuremmat nopeudet lisäävät kuitenkin yleensä energiankulutusta, mikä saattaa vähentää kokonaismatkaa verrattuna hitaampaan ja maltillisempaan ajoon.
Auton muotoilu: Aerodynamiikalla on tässä yhteydessä merkitystä, sillä virtaviivainen muoto voi vähentää ilmanvastusta, mikä vaikuttaa myönteisesti auton energiatehokkuuteen. Esimerkiksi Huyndai 6:n "banaaninmuotoisen" auton ilmanvastuskerroin on 0,21, mikä on erinomainen.
Auton koko: Suuremmat ajoneuvot, vaikka ne eivät olisikaan painavampia, luovat vastusta suuremman massan vuoksi, mikä johtaa suurempaan energiankulutukseen kiihdytettäessä ja käännyttäessä suuremmilla nopeuksilla.
Maasto: Ylämäessä tai kuoppaisilla teillä ajaminen lisää energiankulutusta, mikä vähentää toimintasädettä.
Sää: Kylmät päivät voivat pienentää sähköauton toimintasädettä lämpötilan ylläpitämiseen tarvittavan energian vuoksi. Matkustamon esilämmitys ja istuinlämmitys voivat lieventää tätä.